YAKAKENT KAYMAKAMLIĞI »» Güncel

MAKAM ZİYARETİ

2015-09-07

07.09.2015 tarihinde Sinop Ayancık Kaymakamı Sayın Adem KELEŞ ilçe Kaymakamımız Sayın Yusuf GEMİCİ’ yi makamında ziyaret etmişlerdir.

[Devamını oku]

FEN LİSELERİNİ KAZANAN 16 ÖĞRENCİMİZ ÖDÜLLENDİRİLDİ

2015-09-04

2014- 2015 Eğitim ve Öğretim döneminde İlçemizde TEOG sınavlarında yüksek puan alıp Fen Liselerini kazanan 16 öğrenci İlçe Kaymakamımız Sayın Yusuf GEMİCİ tarafından çeşitli hediyelerle ödüllendirilmiştir.

Törene İlçe Jandarma Komutanı Gürkan DEMİR, İlçe Emniyet Amiri Ali TÜRKMEN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet ÇİÇEK, Okul Müdürleri ve veliler katılmıslardır. 

[Devamını oku]

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMININ 93. YILDÖNÜMÜ İLÇEMİZDE KUTLANDI

2015-08-31

30 Ağustos Zafer Bayramının 93. Yıldönümü Cumhuriyet meydanında İlçe Kaymakamımız Sayın Yusuf GEMİCİ,  İlçe Garnizon Komutanı Gürkan DEMİR, İlçe Belediye Başkanı Hüseyin KIYMA,  Kamu Kurum ve Kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla kutlandı. Kutlama töreni  Atatürk anıtına çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Günün anlam ve önemini  belirten konuşmayı Astsubay Kıdemli Çavuş Hasan KOCAMAN gerçekleştirdi. Öğrenciler tarafından şiirler okunduktan sonra Kaymakamlık Makamına geçilerek protokol tarafından tebrikler kabul edilmiştir.

[Devamını oku]

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLAMA MESAJI

2015-08-30

İlçemiz Kaymakamı Yusuf GEMİCİ, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. Sayın Yusuf GEMİCİ mesajında şunları kaydetti;

Şanlı tarihimizin altın sayfalarından biri olan, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk Komutanlığında Kurtuluş Savaşı’ nı sona erdiren Büyük Taarruz Zaferimizin 93’üncü yıl dönümünü, milletçe idrak etmenin mutluluk ve gururunu yaşıyoruz.
Milletimiz kazandığı bu büyük zaferle tüm dünyaya; Türk milletinin vatanı, bağımsızlığı ve özgürlüğü söz konusu olduğunda canını seve seve feda edebileceğini ve asla esaret altına girmeyeceğini göstermiştir. Bu zafer Türkiye Cumhuriyetinin sarsılmaz temeller üzerine kurulmasını sağlamıştır.

Ecdadımızdan emanet aldığımız bu kutsal vatanı korumak, her alanda emin adımlarla ilerletmek ve milletimizi hak ettiği seviyeye ulaştırmak için yılmadan çalışmaya devam etmek, aynı inanç ve imanla birlik ve beraberliğimizi korumak, ülkemizi muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkarmaya mecburuz.

Bu duygularla; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle, kahraman gazilerimizi minnetle anıyor ve tüm halkımızın 30 Ağustos Zafer Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.”

[Devamını oku]

ERKAN BİRYAN’A VEDA YEMEĞİ DÜZENLENDİ

2015-08-10

06.08.2015 tarihinde 16 yıldır İlçemiz Yakakent Mal Müdürlüğünde Defterdarlık Uzamanı  olarak görev yapan Erkan BİRYAN yeni görev yeri olan Van Gevaş Malmüdürlüğüne Malmüdürü olarak atanmıştır.

İlçemizde uzun yıllardan beri Malmüdürlüğü ve bir dönem Köylere Hizmet Götürme Birliğinde Birlik Müdürü olarak görev yapan Erkan BİRYAN birçok hizmetlerde  fedakarca çalışmış  başarılı işlere imza atmıştır. İlçemizden ayrılmadan önce Erkan bey’ e veda yemeği düzenlenmiştir. Veda yemeğine  İlçe Kaymakamımız Sayın Yusuf GEMİCİ,  Alaçam Kaymakamımız Sayın Oğuz Alp Çağlar, Yakakent Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Kıyma, Kurum Amirleri ve Yakakent halkından birçok vatandaş ve esnaf katılmışlardır.

İlçe kaymakamımız Sayın Yusuf GEMİCİ Yakakent de yıllardan beri göstermiş olduğu hizmetlerinden dolayı Erkan BİRYAN‘ı  başarı belgesi  ödüllendirip  yeni görev yerinde başarıların devamını diledi.

[Devamını oku]

İLÇEMİZDE VALİMİZ SAYIN İBRAHİM ŞAHİN BAŞKANLIĞINDA SU ÜRÜNLERİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ.

2015-08-10

Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN 05.08.2015 Çarşamba günü saat 17.30’da ilçemizde Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Su Ürünleri Yetiştirici Birliği’nin ortaklaşa düzenlediği  ‘Su Ürünleri Sektörel Toplantısı’na katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan toplantıda, Yakakent ilçesi Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mustafa KÖKDUMAN, Yakakent ilçesi ile ilgili verdiği bilgilerin ardından Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN Yakakent Su Ürünleri Sektörü ile ilgili konuşma yapmışlardır.

Toplantıya ayrıca, Samsun Milletvekili Hasan Basri KURT, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, Yakakent Kaymakamı Yusuf GEMİCİ, Alaçam Kaymakamı Oğuz Alp ÇAĞLAR,  İl Jandarma Komutanı Kıd. Alb. Ercan YAŞİN, Bafra Belediye Başkanı Zihni ŞAHİN, Alaçam Belediye Başkanı Hadi UYAR, Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin KIYMA, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir GÜVEN, Bafra Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Göksel BAŞAR ve Balık Üreticileri ve Yetiştiricileri katıldı.

[Devamını oku]

İL JANDARMA ALAY KOMUTANI İLÇEMİZ KAYMAKAMINI ZİYARET ETTİ

2015-08-10

05.08.2015 tarihinde Samsun  İl Jandarma Alay Komutanlığına yeni  atanan Jandarma Komutanı Kıd. Alb. Ercan YAŞİN Sayın Kayamakamımız Yusuf GEMİCİ’yi makamında ziyaret etmişlerdir.

[Devamını oku]

Aşırı Sıcaklarda Alınması Gereken Önlemler

2015-08-10

Aşırı Sıcaklarda Alınması Gereken Önlemler

 

             Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr Ayça Gadiş yaptığı açıklamada; “ Yaz aylarına girdiğimiz bu günlerde hava sıcaklıkları ve nemde olabilecek artışlar nedeniyle insan sağlığı olumsuz yönde etkilenebilmektedir, aşırı sıcaklar özellikle riskli gruplar başta olmak üzere ölümcül olabilen güneş çarpmasından bitkinliğe kadar bir çok rahatsızlığa yol açmaktadır.” dedi,

          Türkiye halk sağlığı kurumu yayınladığı “aşırı sıcaklarda alınması gereken önlemler” yazısında;

 

Aşırı sıcaklar çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir. Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır. Normalde terleme ile vücut ısısı dengede tutulmaya çalışılır. Ancak aşırı sıcaklarda sadece terleyerek vücut ısısı dengede tutulamaz. Yaşlılar, bebekler ve kronik hastalığı olanlarda terleme mekanizması ile vücut ısısının dengede tutulması her zaman mümkün olmayabilir. Yine ortamdaki nem oranı yüksekse terleme suretiyle vücut ısısı yeterli düzeyde düşmeyebilir. Ayrıca şişmanlık, herhangi bir hastalığa bağlı yüksek ateş, aşırı sıvı kaybı (dehidratasyon), kalp hastalığıruh ve sinir hastalığıalkol ve uyuşturucu madde kullanımı ile tedavi amaçlıbazı ilaçların (tansiyon düşürücüler, idrar söktürücüler vb.) kullanımı da sıcak havalarda terlemeyi etkileyen diğer faktörlerdendir. Bu gibi durumlarda yükselen vücut ısısı beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilir.

 

Aşırı sıcaklardan en çok etkilenen gruplar:   

• Yalnız yaşayan 65 yaş ve üzerindeki yaşlılar,

• Dört yaşından küçük çocuklar,

• Bakıma ihtiyacı olanlar,

• Hamileler,

• Açık alanda çalışanlar,

• Aşırı kilolular,

• Kronik hastalığı (şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, beyin-damar hastalıkları, psikolojik hastalıklar, kronik solunum sistemi hastalıkları, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları) olanlar

• Sürekli ilaç (özellikle tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, depresyon ve uyku ilaçları) kullanan kişiler,

• Sokak çocukları ve evsizlerdir.

Özellikle kronik hastalığı bulunan ve yalnız yaşayan yaşlılar en çok risk taşıyan gruptur.

 

 

KORUNMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ ?

  

A. Genel Korunma

 

• Günün en sıcak saatlerinde (10.00-16.00) mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmamalıdır.

 

• Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmelidirler.• Dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmeli; geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka giyilmeli ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

 

• Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde (10.00-16.00) denize girilmemeli ve güneşlenilmemelidir. Bu saatlerin dışında denize girmek isteyenler güneşten koruyucu krem(en az 15 koruma faktörlü) kullanmalı, şapka ve gözlük gibi gerekli koruyucu önlemleri almalı ve uzun süre kesintisiz güneşlenmemelidir.

 

• Yoğun fiziksel aktivite ve spor yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, her bir saatlik spor için en az 2-4 bardak sıvıalınmalıdır. Ağır fizik aktivitelerden kaçınılmalıdır.

 

• Risk altındaki yetişkinler ve yaşlılar, günde en az iki kez güneş veya sıcak çarpması yönünden izlenmelidir. Bebekler ise bu açıdan daha sık izlenmelidir.

 

• Bebek, çocuk, engelliler ve hayvanlar kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalıdır. Araçların iç ısıları, klima olsa dahi park edildikten çok kısa süre sonra yükselmektedir. Araç terk edilirken herkesin dışarı çıktığından emin olunmalıdır.

 

• Kapalı alanlar iyi havalandırılmalıdır.

 

• Güneş gören pencereler perde vb. güneşliklerle gölgelendirilmelidir.

 

• Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınmalı; bunun mümkün olmadığı durumlarda ayaklar, eller, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmelidir.

 

 

 

B.   Beslenme ve Sıvı Alımı

 

• Susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2-2,5 litre (12-14 su bardağı) sıvı tüketilmelidir.

 

• Kahvaltıda az yağlı peynirler, zeytin ve taze sebzeler bulunmalı, kafein içeren içecekler yerine de süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir.

 

• Yağlı besinlerin ve yağda kızartmaların tüketiminden kaçınılmalı; yemeklerde bitkisel sıvı yağlar kullanılmalıdır. Yemekleri pişirirken kızartma ve kavurma yerinehaşlama, ızgara, kendi suyunda veya az suda pişirme gibi sağlıklı pişirme yöntemleri uygulanmalıdır.

 

• Vücut direncini artırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral almasını sağlamak için bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir.

 

• Terleme ile artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için her zamankinden daha fazla miktarlarda sıvı alınmalıdır.

 

• Sıvı alımında su içmek esas olmakla beraber, su dışı sıvı alımında kahve, çay ve gazlı içecekler yerine süt, ayran ve meyve suyu gibi içecekler tercih edilmelidir. Eğer doktor tarafından sıvı alımı kısıtlanmış veya idrar söktürücü ilaç kullanılması söz konusu ise ilgili doktora başvurmak gerekir.

 

• Mide kramplarına neden olabileceği için çok soğuk ve buzlu içecekler tercih edilmemelidir.

 

• Kafein, alkol ve fazla miktarda şeker içeren içecekler vücuttan daha fazla sıvı kaybına yol açtığı için tüketilmemelidir.

 

• Dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin, tüketiminden kaçınılmalı, çabuk bozulma riski olan besinler (et, yumurta, süt, balık vb.) açıkta bekletilmemeli, besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi aşamalarında hijyen kurallarına özen gösterilmelidir.

 

 

[Devamını oku]

İLÇE JANDARMA KOMUTANLIĞI İFTAR YEMEĞİ

2015-07-14

13.07.2015 tarihinde İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından düzenlenen iftar yemeğine başta Sayın Kaymakamımız Yusuf GEMİCİ  ve eşi olmak üzere, Kamu Kurum ve Kuruluşları personelleri, şehit aileleri, gaziler ve bir çok  esnaf katılmıştır.

[Devamını oku]

KAYMAKAMLIK İFTAR YEMEĞİ

2015-07-07

Sayın Kaymakamımız Yusuf GEMİCİ, kurum amirleri, mahalle muhtarları, Kaymakamlık personeli, ve SYDV personeline iftar yemeği verdi. İftar yemeğine Sayın Kaymakamımız Yusuf GEMİCİ ve eşleri Fatmanur GEMİCİ,Kurum Amirleri ve eşleri, Mahhalle Muhtarları, Kaymakamlık Personeli, SYDV personeli ve Sürsan A.Ş. Müdürü Hakan ÜZER katıldı.

[Devamını oku]

VALİ ERDOĞAN CEBECİ İLKOKULUNDA KARNE TÖRENİ

2015-06-12

         12.06.2015 tarihinde ilçemiz Vali Erdoğan Cebeci ilkokulunda düzenlenen karne törenine İlçe Kaymakamımız Sayın Yusuf GEMİCİ, İlçe Garnizon Komutanı,  İlçe Belediye Başkanı, İlçe Emniyet Amiri katılmışlardır. 

[Devamını oku]

MİNİKLERİN KARNE HEYACANI

2015-06-12

      11.06.2015 tarihinde ilçemiz Zübeyde Hanım Anaokulunda düzenlenen karne törenine İlçe Kaymakamımız Sayın Yusuf GEMİCİ, İlçe Garnizon Komutanı, İlçe milli eğitim Müdürü ve öğrenci velileri  katılmıştır.

      Minik öğrencilerin ve anaokulu öğretmenleri tarafından hazırlanan çeşitli gösteriler İlçe Kaymakamı ve öğrenci velileri tarafından ilgiyle izlenerek mezuniyet pastası kesilerek katılanlara ikram edilmiştir.

[Devamını oku]

İlçemizde Bilim Fuarı Düzenlendi

2015-06-10

Yakakent İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilçe genelinde tüm okullarımızın hazırlamış olduğu projeler Yakakent Otel’de sergilendi. Bilim Fuarına Kaymakamımız Yusuf GEMİCİ, Garnizon Komutanı Gürkan DEMİR, Belediye Başkanı Hüseyin KIYMA, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet ÇİÇEK, Daire Amirleri, Okul Müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Fuarda 40 proje sergilendi. Bu projelerden bir tanesi Türkiye 3.sü,  bir proje  bölgede ilk 9’da, bir proje de bölgede  6. olmuştur. 

[Devamını oku]

KAYMAKAMLIK KUPASI SAHİBİNİ BULDU

2015-06-04

02.06.2015 tarihinde İlçe Kaymakamlığımızın organize ettiği Kaymakamlık Futbol Turnuvasında  finale kalan 100.Yıl İÖ okulu ile Çok Programlı Lise arasında düzenlenen son turnuva maçında Çok Programlı Lise 2-1 ‘ lik galibiyetiyle Kaymakamlık kupasını kazanmıştır.

Turnuvada 3. Olan Baysun Kozköy Gençlik spora, kupasını İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet ÇİÇEK; Turnuvada 2. olan 100.yıl okuluna kupasını İlçe Emniyet Amiri Ali TÜRKMEN ve Turnuvada 1.olan Çok Programlı Lisesine İlçe Kaymakamımız Sayın Yusuf GEMİCİ birincilik kupasını vermişlerdir.

[Devamını oku]

KOZKÖY ANADOLU LİSESİNDEİ ŞİİR DİNLETİSİ DÜZENLENDİ

2015-05-28

28.05.2015 tarihinde Kozköy Anadolu Lisesinde düzenlenen ‘Dizilerin Senfonisi’ adlı şiir dinletisine İlçe Kaymakamımız Sayın Yusuf GEMİCİ, Garnizon Komutanı Gürkan DEMİR, İlçe Belediye Başkanı Hüseyin KIYMA, İlçe Emniyet Amiri Ali TÜRKMEN, Milli Eğitim Müdürü Ahmet ÇİÇEK öğretmen ve öğrenciler katılmıştır.

[Devamını oku]
İÇİSLERİ BAKANLIĞI BİMER EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ İLÇE JANDARMA KOMUTANLIĞI 19 MAYIS ÜNİVERSİTESİ 	Yakakent İlçe Özel İdaresi Yakakent TSO SAMSUN TİCARET ODASI T.C. Samsun Valiliği AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği ENERJİ BAKANLIĞI RESMİ GAZETE NÖBETÇİ ECZANELER YAKAKENT BELEDİYESİ İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
Copyright © 2014 Tüm Hakları Saklıdır. Web Yazılım: iklimDizayn & Mert Çaylı